Šalia Vilniaus kuriasi logistikos parkas „Voke way“
2018-08-14 Audronė Tamašauskaitė, Žurnalastransportas.lt
Lentvario miestelis, įsikūręs geografiškai patogioje vietoje tarp Vilniaus ir Trakų, yra vienas pagrindinių transporto ir logistikos centrų. Čia susisiekimas puikus: geležinkelio mazgas ir automobilių keliai, besidriekiantys Vilniaus, Kaišiadorių, Trakų, Alytaus ir Varėnos link. Dar ne taip seniai Lentvaryje veikė viena didžiausių pramonės įmonių ir viena pagrindinių miestelio darbdavių – UAB „Kaitra“. Tačiau bėgant laikui ir kintant rinkos sąlygoms, keičiasi ir visuomenės poreikiai. Auga ekonomika, žmonės nori gyventi geriau, sveikiau ir saugiau, stiprėja vietos bendruomenės, jų reikšmė ir aktyvumas.

Verslas prisitaikė prie pokyčių – rinkos sąlygų, aplinkosaugos reikalavimų, veikia dar racionaliau ir efektyviau. Užmezgę glaudžius ryšius su vietos bendruomenėmis, įsiklausę į jų pageidavimus ir norus, verslo atstovai sprendžia iškeltas užduotis, stengiasi prisitaikyti ir pateisinti vietos gyventojų lūkesčius. Bendruomeniškumo samprata ir atsakomybės jausmas skatina verslo atstovus tapti socialiai atsakingais.
Verslas sukurs naujų darbo vietų
Iš sostinės į Lentvarį persikėlusi logistikos kompanija ARMO ir jos partnerė UAB „Miniskipas“ miestelyje planuoja teigiamus pokyčius – įkurs logistikos parką „Voke way“. Per dvejus trejus metus jame bus išvystytos logistikos, biurų, prekybos, aptarnavimo paslaugos. Visa tai bus sukurta iš investicijų šalia Fabriko gatvės esančioje teritorijoje – 4 ha ploto plyname lauke.
Verslininkai numato pastatyti administracinės, sandėliavimo paskirties pastatus, kur bus plėtojama logistika, prekyba, įvairios kitos paslaugos, o ateityje galbūt ir gamyba – moderni, šiuolaikiška, draugiška aplinkai ir žmonių sveikatai. Pradėjus veikti logistikos parkui, verslas ir vietos bendruomenės viliasi abipusės naudos. Tikimasi sukurti ne vieną šimtą naujų darbo vietų, pritraukti jaunimo, diegti naujas technologijas.
Logistikos parko „Voke way“ sklype taip pat planuojama atvira sandėliavimo aikštelė su apie 8 m aukščio ir maždaug 20 t galios ožiniu kranu stambiagabaričių krovinių sandėliavimui, patalpos įrangai ir įrenginiams sandėliuoti, muitinės sandėliai, poilsio zonos.
„Tikiuosi, kad čia bus sėkmingai plėtojama logistika, įsikurs nuomai skirti biurai, komercinės patalpos taps prekybiniais plotais, bus sudarytos puikios sandėliavimo sąlygos“, – teigia vienas iš logistikos parko „Voke way“ įkūrėjų Vytautas Verbickas.
Pasak verslininko, čia bus sandėliuojami pakuoti ir paletizuoti pramoniniai kroviniai, įranga ir įrenginiai, stambiagabaričiai kroviniai, statybinės medžiagos, metalo profiliai, keramika.
Projekte – ir sandėliai su juose pagal poreikį reguliuojama temperatūra. Patalpose numatoma sandėliuoti ne tik maisto produktus, bet ir augalus, pavyzdžiui, gėles, sodinukus, sėklas.
Logistikos parke vyks didmeninė prekyba metalo produkcija, taip pat rūšiavimas, pakavimas, ženklinimas, prekyba lengvosios pramonės produkcija, metalo dirbinių gamyba.
Verslininkai numato plėtoti robotizuotas technologines linijas, kurios būtų tiesiogiai pritaikomos logistikos srityje. Tai reiškia, kad bus iš dalies ar visiškai robotizuotos logistikos ir jos grandžių paslaugos. Maža to, bus įrengiamos naujos modernios prekybos vietos. Sukūrus visą reikiamą infrastruktūrą, prekybininkai bus kviečiami kurtis logistikos parke.
Idėjoms įgyvendinti reikia jaunų ir gabių specialistų. Todėl tikimasi bendradarbiauti su Lentvario mokyklomis, tęsti partnerystę su universitetų akademine bendruomene, studijas baigusiais jaunais ir perspektyviais mokslininkais.
„Čia dirbsiančiais specialistais daugiausiai matome vietos gyventojus. Ir dabar pas mus dirba žmonės iš Lentvario, Grigiškių, Trakų. Galbūt atvyks darbuotojų ir iš aplinkinių rajonų“, – apie perspektyvas kalbėjo V. Verbickas.
Pirmenybė logistikos paslaugoms įgyvendinti
Šiuo metu statomas sandėlių kompleksas, pasak V. Verbicko, labai elementarus – metalinės konstrukcijos su dvišlaičiu stogu. Vieno aukšto pastatas, kurio plotas sieks 2 tūkst. 276,02 kv. m, bus skirtas sandėliavimui. Kitas 886,4 kv. m ploto vienaukštis pastatas – taip pat sandėlis. Sandėliavimui numatytas ir dar vienas 4 tūkst. 536 kv. m statinys.
Antrajame vieno aukšto pastate planuojama įkurti 89,1 kv. m ploto buitines patalpas su priestatu, t. y. techninėmis patalpomis, 20,3 kv. m ploto kontrolės praleidimo punktą ir įrengti svarstykles. Ketinama pastatyti ir 2 aukštų pastatą, kuriame bus 531,8 kv. m ir 432 kv. m ploto administracinės patalpos.
Naujame parke kartu su logistais pageidauja kurtis ir ekspeditoriai, todėl čia bus teikiamas visas paslaugų kompleksas: logistika, ekspedicija, įvairios krovinių ir technikos aptarnavimo paslaugos, prekyba.
„Jeigu čia ir vyks gamyba, ji būtinai bus susijusi tik su logistika. Ja šiek tiek jau užsiimame ir dabar. Pradedame projektuoti ir gaminti skraidančius robotus. Tokiai gamybai nereikia daug vietos. Jai pakaks nedidelių – apie 100–150 kv. m ploto – pastatų, nes naujų technologijų gamybai didelių plotų nereikia“, – paaiškino verslininkas V. Verbickas.
Logistikos parko „Voke way“ įkūrėjai pirmiausia ketina užmegzti ryšius su vietos verslininkais – kaimynystėje veikiančiomis gamyklomis.
„Sieksime galimos partnerystės su, pavyzdžiui, netoliese veikiančia statybos organizacija, gaminančia nedidelius gyvenamuosius namus. Galėsime pasiūlyti prekybinės įrangos nuomą verslininkams, kurie, girdėjau, netoliese turi patalpas ir nori atsidaryti kavinukę. Žodžiu, su vietos verslo bendruomene ieškosime bendrų sąsajų ir abipusės naudos“, – pokalbį tęsė vienas iš naujojo logistikos parko sumanytojų V. Verbickas.
Versle – lietuviškas kapitalas
Verslininkas V. Verbickas pasidžiaugė gerais santykiais su Lentvario seniūnu Vytu Rukšėnu, kuris puikiai žino šio miestelio gyvenimą ir aktyvesnius jo gyventojus. Seniūno dėka logistikos parko kūrėjai artimiausiu metu susipažins su vietos bendruomenėmis, veikliais ir aktyviais žmonėmis.
„Mūsų tikslas – komunikacija ir integracija į verslo bei vietos žmonių bendruomenes. Sieksime, kad mūsų kompanija būtų žinoma, atvira ir minima tik geru žodžiu, turėtų gyventojų ir bendruomenių palaikymą“, – išreiškė viltį. V. Verbickas.
Verslininkas tikisi išgirsti nemažai lentvariškių idėjų, minčių, pasiūlymų ir žada prisidėti sprendžiant vietos bendruomenių problemas. Anot jo, logistika yra plati sritis, taip pat bus einama ir į paslaugų sferą, todėl šiam verslui bus reikalingi darbštūs ir sumanūs darbuotojai. V. Verbicko manymu, tik gerą vardą turinti, atvirai dirbanti įmonė galės pasirinkti pačius geriausius specialistus. Juk aukštos kvalifikacijos darbuotojų tikrai prireiks, jei bus vykdoma gamyba, paremta šiuolaikinėmis technologijomis.
Planuojama, kad logistikos parke suksis vien tik lietuviškos kilmės kapitalas, o nuotoliniu būdu versle dalyvaus ir jį konsultuos logistikos centrų plėtros specialistai iš Austrijos. Pastarieji savo veiklą taip pat pradėjo plyname lauke, galima sakyti, nuo nulio, o šiandien gali pasigirti sukūrę per 2 tūkst. darbo vietų ir įgyvendinę ne vieną sėkmingą projektą tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Taigi, iš jų yra ko pasimokyti.
Bendruomenės ir partnerystė
Lentvario seniūnijos gyventojų bendruomenė „Atgimimas“ čia – viena aktyviausių. Šios organizacijos valdybos narys Algis Pultarackas minėjo, kad gyventojai ne itin patikliai žiūri į naujai besikuriančius verslo objektus dėl kaimynystėje veikiančių gamyklų poveikio aplinkai, daromos įtakos jų sveikatai ir ramybei. Bet tai tik laikinas nerimas ir jis nieko prieš logistikos parko „Voke way“ įkūrimą.
„Žmonės šiandien į viską žiūri labai atsargiai. Jie neprieštarauja logistikos parko steigimui, tačiau nelabai nori, kad jame vyktų gamybiniai procesai“, – kalbėjo A. Pultarackas.
Pasak jo, prieš 10 metų vos 33 m atstumu nuo gyvenamojo namo buvo planuota statybinių medžiagų, o 300 m atstumu – plastmasinių vamzdžių gamykla, tereikėjo visuomenės sutikimo. Tačiau žmonės iki šiol nesutinka, panašius procesus stabdo, nes neatlikti tyrimai dėl poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai.
A. Pultarackas sako gyvenantis pusės kilometro atstumu nuo gamyklos, gaminančios PET butelius, ir savo miegamajame jau apie 20 metų girdintis nuolatinį erzinantį gausmą, tačiau specialistų, kurie decibelais įvertintų triukšmo lygį, dar nekvietė. Kovai su tokiais reiškiniais prieš 10 metų įsikūrė bendruomenė „Atgimimas“, kuri dalį gamyklos keliamų gyventojams problemų jau sušvelnino.
„Mus džiugina, kad gamyklos pagaliau pradėjo kalbėtis su vietos bendruomenėmis. Visi esame laikini, net ir tie pastatai, tad kodėl turėtume kenkti? Geriau padėkime vieni kitiems. Džiugu, kad ir bendraudami su valdžia juntame progresą“, – ištarė aktyvistų bendruomenės vadovas.
„Atgimimo“ valdybos narys A. Pultarackas prakalbo ir apie vietos bendruomenės baimes. Jie nenori, kad šalia gyvenamųjų namų esančiame 176 ha komercinės paskirties sklype atsirastų naujų gamyklų, todėl dar tik planuojami gamybiniai procesai būsimame logistikos parke „Voke way“ yra atidedami vėlesniam laikui, nes tam reikia labai rimtai pasiruošti. Bendruomenė siekia įsitikinti, ar naujakuriai nekenks aplinkai ir gyventojams, ar bus detaliai pristatyta planuojama gamybinė perspektyva. Tik tuomet, kai verslininkai pristatys planuojamą gamybą, bus prašoma bendruomenės leidimo pradėti formuoti gamybinius pajėgumus šiame logistikos parke.
Logistikos parko perspektyva
Lentvario miestelio seniūnas V. Rukšėnas mano, kad logistikos parkas „Voke way“ turės teigiamos įtakos vietos gyventojų gerovei dėl didesnio užimtumo galimybių ir naujos infrastruktūros sukūrimo.
„Nematau nieko bloga, kad yra kuriamas šis logistikos parkas. Lentvario miesteliui tai daugiau sveikintinas dalykas. Svarbiausia, kad nebūtų teršiama aplinka. Tai, manau, verslininkai ir bendruomenė puikiai supranta“, – tvirtino seniūnas.
Pasak V. Rukšėno, netoli gyvenamųjų namų dar visai neseniai norėta deginti padangas. Galima tik įsivaizduoti, kokie nuodai būtų pasklidę į aplinką. Dar vienas akibrokštas – Lentvaryje kažkas užsimanė perdirbti pabėgius. Tai sužinojusi vietos bendruomenė pasipriešino, leidimas šiai veiklai nebuvo išduotas.
Lentvario miestelio seniūnas patikino, kad dabartinė Trakų rajono valdžia žino visas jų problemas ir padeda jas spręsti. „Anksčiau Lentvaris buvo nuskriaustas, o dabar miesteliui skiriamas ypatingas dėmesys“, – patikino jis.
Seniūnas V. Rukšėnas, kaip ir logistikos parko įkūrėjai, suinteresuotas, kad parko teritorijoje atsirastų patogus verslo plėtrai privažiavimas, nes šiuo metu esanti bevardė gatvė – gana prastos būklės žvyrkelis. Šiai problemai neabejingi ne tik vietos gyventojai, bet ir verslininkai, kurie neabejoja, jog bendromis jėgomis ši problema ateityje bus išspręsta.
„Kokybiškesnio kelio klausimą pasiūlysiu svarstyti artimiausiame Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdyje, – pažadėjo Lentvario miestelio seniūnas. – Reikėtų ir patrauklų pavadinimą šiai gatvei sugalvoti. Manau, kad sutelkę jėgas, visa tai išspręsime. Tuo tikrai bus pasirūpinta.“